Chaos ve skříni? 5 kroků, jak uspořádat šatník

Dlouhá zima, přechod do jiného ročního období, neorganizovaná domácnost nebo chaos ve skříni. To vše znamená jediné - nastal čas na reorganizaci šatníku! 

Přechod na teplé či studené roční období znamená, že ve velkém měníme pantofle za holínky, tílka za kabáty a plavky za lyžařské bundy. Najednou se vám ale může vaše šatní skříň zdát přeplněná. Co je základem správně uspořádaného šatníku?

Základem je vždy třídění

Ještě předtím je klíčové mít šatník, kam budete své oblečení ukládat tak, abyste měli o všem přehled. Ideální může být například skříň se zrcadlem, před kterou si vyzkoušíte všechno oblečení a co vám nebude sedět, jednoduše vyřadíte. Šatníky a úložné prostory na oblečení si můžete vybrat třeba na Biano.cz. Najdete tam veškeré druhy úložného prostoru pro vaše oblečení, od šatních skříní až po komody a skříňky. 

První krok: Vše vytáhněte

Všechny kousky ze skříně vyházejte. Možná se zhrozíte, kolik toho máte, ale vytrvejte. Jste na dobré cestě. Vytvořte čtyři hromádky:

  • aktuální oblečení, které často používáte a nosíte
  • skupinu oblečení “jednoho dne”, které si většinou oblečete, pokud se vám naskytne příležitost
  • hromada nikdy nenošených věcí: věci, které na sebe absolutně nikdy nedáte (všechno oblečení, které jste na sobě neměli rok a déle patří sem)
  • sezónní hromádka pro typicky zimní / letní oblečení

Druhý krok: Buďte upřímní a pamatujte na svůj cíl

Sami jste přece chtěli mít přehlednou, dobře organizovanou skříň. Čím méně materiálních věcí, tím snadněji se vám bude žít.

Třetí krok: Potěšte ty, kteří to potřebují

Hromada “nikdy nenošených věcí” je oblečení, které lze vykouzlí úsměv na tváři někomu jinému. Zničené, flekaté, potrhané a seprané kousky rovnou vyhoďte. Vše, co se však dá použít, darujte. Uděláte dobrý skutek a peníze, které jste do oblečení investovali, jsou už beztak fuč.

Čtvrtý krok: Tvrdý, ale praktický a nezbytný postup

Další krok je tvrdý. Zhluboka se nadechněte a uvědomte si, že to co vás dělá šťastnými a spokojenými, není vaše oblečení. Ani nic materiálního. Pojďme na to. Všechno oblečení ze skupiny “jednoho dne” přesuňte do skupiny “nikdy”. Určitě to zvládnete. Většinou tyto kousky i tak nenosíte a zbytečně vám zabírají ve skříni místo.

Wardrobe 3981732 640 1

Pátý krok: Oblečení znovu seřaďte do již známých skupin

Když uvidíte, kolik jste toho vyřadili a o kolik více místa budete mít, možná se vám zachce zbavit se dalších nepotřebných věcí, které stále máte. Pořádně roztřiďte hromádku "aktuální".  Pár kousků skupiny "jednoho dne" nebo "nikdy" se v ní pravděpodobně ještě najde.

Jednejte vždy rychle a myslete strategicky

Jednejte rychle, aby motivace a odhodlání vydržely. Vše z hromádky "nikdy" zabalte do tašek, v nichž oblečení darujete. Ne, toto není krok, při kterém máte své rozhodnutí přehodnocovat. Jen pokračujte a důvěřujte svému prvnímu instinktu. Plné tašky schovejte z dohledu.

Sezónní oblečení zase strategicky zabalte do průhledných tašek nebo boxů, které jasně popíšete. Tak budete přesně vědět, co se v nich nachází. Vždy tuto skupinu před uskladněním vyperte a pořádně vysušte.

Organizace v šatníku

Když už máte vše vytříděné, skříň pořádně umyjte a vysajte. Oblečení ukládejte podle skupin na základě typu:

  • trička / košile s dlouhým rukávem
  • trička / košile s krátkým rukávem
  • sukně / kalhoty / kraťasy
  • svetry, mikiny

Třídit můžete ale i podle barvy, funkce nebo příležitosti.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Dámská noční košilka Enora

649 Kč
Shop

2 pack modalových boxerek Briefs

699 Kč
Shop

Pánské boxerky v khaki barvě M004

249 Kč
Shop

Vzorované punčochové kalhoty Estera 60 DEN

239 Kč
Shop

Spodní díl plavek Capri Cherry

699 Kč
Shop

Podprsenka Enna vyztužená

1639 Kč
Shop
shopping-bag